Article number:
1337-0604-751
- Suitable for cars
- For use on alloy wheels
- Includes finger lift for easier removal of the film
Product information "adhesive weight WEGMANN automotive -Typ 37- 60 g, black"
You will receive 100x 60g type 37 adhesive weight bars from WEGMANN automotive. The weights are attached to premium adhesive tape and are black. In addition, the adhesive weights have notches to make it easier to mold them to the rim radius. Adhesive weight bars allow wheels to be balanced quickly and easily.
| Grammage | 60 g |
| Configuration | bar |
| Fingerlift | yes |
| Type of adhesive tape | Premium |
| Type of weight | adhesive weight |
| Height in mm | 3,80 mm |
| Length in mm | 150,00 mm |
| Width (mm) | 19,00 mm |
| Rim type | aluminium rim |
| Vehicle type | passenger car |
| Colour | black |
Technical Information
"adhesive weight WEGMANN automotive -Typ 37- 60 g, black"
| Grammage gr: | 60 |
|---|---|
| Width (in mm): | 19 |
| EAN: | 4049256147158 |
| Unit to packaging type quantity: | Piece |
| Vehicle type: | Car |
| Color: | Black |
| Rim type: | Alloy rim |
| Fingerlift: | 1 |
| Format: | Bar |
| Height incl. adhesive tape (mm): | 3.8 |
| Adhesive tape: | Premium |
| Brand: | WEGMANN automotive |
| Material: | Steel |
| Coating material: | Powder coated |
| Segmentation: | 12 x 5g |
| Type: | Typ 37 |
| Type balance weight: | Adhesive weight |
| Customs tariff number: | 87087099 |